Cayetano (ft. Valia) Fairy Tales
Cayetano (ft. Valia)
Fairy Tales
25.04.12
22 not

Şarkıya tekrar tekrar aşık oluyorum!

Cayetano - Notre Dame


Cayetano ya da Giorgos Bratanis, 1977 Selanik doğumlu muhteşem müzisyen. 1996’ da ilk albümü ve grupla aynı adı taşıyan Stroggilo Kitrino  (the round yellow) ile karakteristik hammond soundunu  hayatımıza taşıdı.

Peki nedir bu Hammond sound diyecek olanlar varsa;

Hammond Organ: 1934’ de bir saat ustası olan Laurens Hammond tarafından üretilen ve genellikle kiliselerde kullanılan iki parça klavye ve yirmi beş pedale sahip elektronik orgtur. Jethro Tull, Tori Amos , Deep Purple, Santana, Dire Straits, Jon Lord… gibi pek çok isim bu enstrümanın başlıca kullanıcılarından. İnsanda görür görmez bir hayranlık uyandıran hale ve büyülü sese sahip olup blues ve rock şarkılarında sıklıkla rastlayabileceğiniz enstrümanlar arasında.

Cayetano ilk albümünden sonra Yunanistan ve İtalya’ da birkaç başarılı konserin ardından 99’ da tiyatro oyunları ve filmler için müzik yaptığı yere, yani İspanya topraklarına geri döndü. Burada birkaç ünlü İspanyol grubu ile turneye çıkan Giorgos takvimler 2001’ i gösterdiğinde Mr.White albümü ile solo projesi olan Cayetano olarak ortaya çıktı. Ancak tüm dünyaya ben buradayım dediği albüm 2006 Focused albümüdür. 2008’ de ise Loopa Scava ile tanışan ve albüm yapımcılığını üstlendiği  Loopa Scava meets Cayetano-Up and Down albümüyle trip-hop alanında oldukça büyük bir başarı elde eden Cayetano bu albümle neredeyse Bonobo yakınlarında bir yere yerleşmiş.

Ayrıca Wax Tailor, Parov Stelar, Mod X ve Timewapr Inc ve birçok tanınmış sanatçı için remixler yaptı ve 2009’ da saygınlığını pekiştiren The Big Fall albümünü piyasaya sürdü. 2010’ da ise Back Home albümünü önümüze bıraktı.

James Andrew‘ un de dediği gibi ;

Cayetano kendisi için kendisi tarafından yapılan, eşsiz, rengarenk bir yolda yürüyor gibi görünüyor. Ve o gerçekten güzel yürüyor.

O hep yürüsün, biz hep dinleyelim.

  1. birmuzik bunu dinlemeleredoyamam kullanıcısından yeniden blogladı ve şunu ekledi:
    cayetano - fairy tales
  2. dinlemeleredoyamam bunu songsforsinglepillows kullanıcısından yeniden blogladı
  3. songsforsinglepillows bunu gönderdi